Dziś: otwarte od 11 do 18

Dyrektor Tomasz Kuncewicz uhonorowany medalem “Powstanie w getcie warszawskim”

19 kwietnia 2022

W 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu został uhonorowany medalem “Powstanie w getcie warszawskim” przyznanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Oba stowarzyszenia podkreśliły, że wyróżnienie jest dowodem uznania za obronę godności każdego człowieka oraz za walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu.

– Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, tym bardziej, że przyznanie tego symbolicznego medalu związane jest z obchodami rocznicy powstania w getcie warszawskim. Nie ukrywam, że bardzo poruszyła mnie laudacja towarzysząca przyznaniu medalu. Odbieram go także jako wyróżnienie dla całej naszej placówki, docenienie tego co zrobiliśmy przez ponad 20 lat

– powiedział Tomasz Kuncewicz.

Na to m.in. zwrócił uwagę także Lesław Piszewski, reprezentujący Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, która zgłosiła dyrektora oświęcimskiej placówki do medalu. Przypomniał, że od 22 lat Tomasz Kuncewicz współtworzy i prowadzi Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Jego praca i działalność pozwalają zachować pamięć o Żydach, którzy przez 400 lat aż do Zagłady budowali i współtworzyli jego historię. Dzięki temu goście odwiedzający Oświęcim mogą poznać wielokulturowość miasta, a w synagodze mogą zrozumieć, czym jest żydowska tradycja i judaizm.

Wśród uhonorowanych wyróżnieniem osób byli ponadto między innymi: Wojciech Smarzowski, Maja Kleczewska i Wilhelm Sasnal.