Dziś: otwarte od 11 do 18

„Holokaust. (Nie)odrobiona lekcja historii” – spotkanie online z autorami nowego podręcznika szkolnego

27 marca (środa) 2024, 18.00

Spotkanie online z dr. hab. Piotrem Trojańskim i Robertem Szuchtą na temat nowego podręcznika do historii Zagłady Żydów

Prowadzenie: Maciek Zabierowski

Lokalizacja:  https://fb.me/e/5jLUFo4Im

Podręcznik, adresowany do uczniów, studentów i nauczycieli, .„Holokaust. (Nie)odrobiona lekcja historii” przybliża historię zagłady Żydów dokonanej przez III Rzeszę i współpracowników w latach 1933-1945 i stanowi bardzo cenną i potrzebną w polskiej szkole książką pomocniczą do nauczania historii Holokaustu. Nowocześnie przygotowana publikacja objaśnia kluczowe pojęcia i biogramy, zawiera bogaty materiał ilustracyjny i mapy, a także fragmenty tekstów źródłowych.

Wydawcą podręcznika jest Muzeum Getta Warszawskiego oraz Wydawnictwo Universitas.

Dr hab. Piotr Trojański
Historyk, profesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doradca akademicki w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, członek polskiej delegacji w International Holocaust Remembrance Alliance. Współautor pierwszego w Polsce programu i podręcznika do nauczania o zagładzie Żydów. Specjalizuje się w najnowszej historii Żydów i dydaktyce historii, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji o Holokauście i przemian pamięci Auschwitz w okresie PRL. Za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Robert Szuchta
Historyk, nauczyciel historii w LXIV LO. im. S.I. Witkiewicza w Warszawie, współautor programów i podręczników do nauczania historii. Współtwórca i koordynator wielu programów edukacyjnych poświęconych Zagładzie. Pierwszy polski laureat nagrody Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”; współautor pierwszego w Polsce podręcznika do nauczania o Holokauście; autor książki 1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki (2015) oraz licznych artykułów dotyczących metodyki nauczania o Holokauście, historii Żydów polskich i relacjach polsko-żydowskich. Za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Przeczytaj więcej na stronie Muzeum Getta Warszawskiego

Spotkanie jest częścią programu Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej i odbywa się dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego USA w Krakowie