Dziś: otwarte od 11 do 18

Spotkanie autorskie: Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz

29 lutego 2024 (czwartek), 18.00

Spotkanie z autor/kami Beatą Dżon-Ozimek i Michałem Olszewskim

Café Bergson, pl. ks. Jana Skarbka 2, Oświęcim
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Wrażliwy, wykształcony, uważny – Günther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców. Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób.

Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa?

Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim – polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. Ptaki krzyczą nieustannie to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców.

“Wstrząsająca i ważna książka. Autorzy rzucają światło na życie i pracę znanego ornitologa Günthera Niethammera. Ceniony naukowiec bez wahania i bez zastrzeżeń daje się wciągnąć w narodowosocjalistyczny aparat terroru, gotowy jest nawet służyć jako strażnik w Auschwitz, gdzie jak gdyby nigdy nic kontynuuje badania ornitologiczne. Nie był przy tym odosobnionym przypadkiem – podobnie jak on postąpiło wielu niemieckich i austriackich badaczy” (Martin Pollack).

Michał Olszewski (ur. 1977) – pisarz, reporter, publicysta. Autor m.in. książek Upał, Do Amsterdamu, Chwalcie łąki umajone, Low-tech i Zapiski na biletach oraz współautor (wraz z Beatą Dżon-Ozimek) książki Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz (Wydawnictwo Czarne 2023). Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży Najlepsze buty na świecie. Redaktor naczelny krakowskiego wydania Gazety Wyborczej. W wolnych chwilach ogląda ptaki.

Beata Dżon-Ozimek – publicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Przez osiem lat pracowała jako korespondentka z Austrii. Współpracuje z tygodnikami Przegląd i Angora, publikowała także m.in. w Gazecie Wyborczej i Focusie Historia. Autorka przekładu autobiograficznej książki Krystyny Chiger Dziewczynka w zielonym sweterku, za który otrzymała nagrodę klubu młodych historyków miasta Lwowa.

Źródło: www.czarne.com.pl