Dziś: otwarte od 11 do 18

Seminarium dla policji z Islandii

26-28 października 2022

Grupa 16 policjantów i policjantek z Islandii wzięła udział w kolejnej edycji seminarium “Zrozumieć zło” poświęconego historii Zagłady Żydów i zwalczaniu przestępstw z nienawiści.

Uczestnicy/czki poznali historię Oświęcimia i jego żydowskich mieszkańców podczas warsztatów na wystawie Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia.

Kulminacyjnym punktem było specjalne zwiedzanie terenu byłego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zamordowano większość przedwojennych żydowskich Oświęcimian.

W programie seminarium szczególną uwagę poświęciliśmy dynamice wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu wojny i ludobójstwa na Żydach oraz nieżydowskich ofiarach III Rzeszy.

Policjanci poznali modele eskalacji przemocy międzygrupowej, przeanalizowali tzw. ustawy norymberskie oraz inne akty prawne wprowadzające i rozszerzające dyskryminację wobec Żydów w Niemczech oraz wysłuchali wykładu prof. Michała Bilewicza (Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW) o psychologii udziału zwykłych ludzi w ludobójstwach.

Trzeci dzień programu był poświęcony współczesnym zagadnieniom zwalczania przestępstw z nienawiści w Islandii zgodnie z zaleceniami OSCE/ODIHR.