Dziś: otwarte od 11 do 18

Faszyzm, który nadchodzi – spotkanie z Przemysławem Witkowskim

Czwartek, 9 listopada 2023 o 18:00

Café Bergson, pl. ks. Jana Skarbka 2, Oświęcim
Wstęp wolny!

Od roku 1989 dzień 9 listopada obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Data upamiętnia ofiary pogromu żydowskiego z 1938 r., przeprowadzonego w III Rzeszy, podczas tzw. Nocy Kryształowej. Wyraża także sprzeciw wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji.

Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić na rozmowę o książce ”Faszyzm, który nadchodzi”, która jest zbiorem wywiadów z ekspertami i ekspertkami z różnych dziedzin m.in. historii, politologii, psychologii czy filmoznawstwa na temat historycznych korzeni faszyzmu, ale przede wszystkim jego współczesnych kształtów.

PRZEMYSŁAW WITKOWSKI – poeta, dziennikarz, publicysta i nauczyciel akademicki. Pracuje jako adiunkt w Collegium Civitas. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, ponadto, historykiem idei oraz badaczem ruchów i grup radykalnych, a także związków ideologii i popkultury. Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz autorem szeregu prac, m.in. „Lekkie czasy ciężkich chorób” (2009), „Preparaty” (2010), „Taniec i akwizycja” (2017), „Chwała supermanom” (2017), „Laboratorium przemocy. Polityczna historia Romów” (2020) oraz „Partia Rosyjska” (2023).

Witkowski współpracował również z wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami jako ekspert, redaktor i wolontariusz, w tym m.in. z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Stowarzyszeniem Nigdy Więcej, Forum Dialogu, Fundacją Bęc Zmiana, Wielkopolskim Stowarzyszenia Lokatorów, Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada, Polsko-Izraelskiego Stowarzyszenia Hatikvah.

Wydarzenie organizowane z okazji  MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WALKI Z FASZYZMEM I ANTYSEMITYZMEM.