Dziś: otwarte od 11 do 18

Dyrektor Tomasz Kuncewicz laureatem Nagrody Pamięci im. Ireny Sendlerowej

24 maja 2022

Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, został uhonorowany Nagrodą Pamięci im. Ireny Sendlerowej za 2022 rok. Wyróżnienie jest przyznawane osobom szczególnie zaangażowanym na rzecz zachowania żydowskiego dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Nagroda przyznana przez amerykańską fundację Taube Philantropies upamiętnia Irenę Sendler, polską działaczkę społeczną, która w czasie okupacji niemieckiej ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta, za co została wyróżniona przez Izrael tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Przyznając wyróżnienie doceniono ponad 20-letnią działalność Tomasza Kuncewicza na rzecz zachowania żydowskiego dziedzictwa Oświęcimia, edukacji antydyskryminacyjnej oraz ostatnie działania związane między innymi ze stworzeniem parku pamięci Wielkiej Synagogi. Miejsce to znalazło się na tzw. krótkiej liście Mies van der Rohe Award, nagrody architektonicznej Unii Europejskiej dla najlepszych realizacji architektonicznych Europy.

Kapituła Nagrody Pamięci im. Ireny Sendlerowej zwróciła także uwagę na wieloletnie wzmacnianie więzi pomiędzy miastem Oświęcim a Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau. Tad Taube, przewodniczący Taube Philantropies i Konsul Honorowy RP w San Francisco podkreślił także liczne działania edukacyjne realizowane przez Centrum pod kierownictwem Tomasz Kuncewicza, które nie tylko przybliżają historię Holokaustu, ale również propagują wzajemne zrozumienie i pojednanie.

Nagroda Pamięci im. Ireny Sendlerowej została powołana w 2008 roku przez Taube Philanthropies. Nominacje do nagrody są weryfikowane przez doradców Taube Philanthropies oraz liderów i liderki działań na rzecz kultury żydowskiej w Polsce. Do tej pory laureatami Nagrody im. Ireny Sendlerowej zostali między innymi Maria Janion, Aleksander Kwaśniewski, Dariusz Stola, oraz Bogdan Zdrojewski.

Ponadto, od ponad 30 lat Taube Philanthropies wspiera organizacje edukacyjne, badawcze, kulturalne, społeczne i młodzieżowe w San Francisco i okolicy, a także w Polsce i Izraelu. Organizacja została założona przez biznesmena i filantropa Tada Taube w 1981 roku.