Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej
Zapraszamy osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą do bezpłatnego uczestnictwa w wyjątkowym kursie, który pomaga nauczycielom/lkom wzmocnić swoje kompetencje do tworzenia środowiska klasowego bezpiecznego i otwartego na różnorodność, gdzie liczą się dobre relacje oparte o równość, poszanowanie drugiego człowieka i współodpowiedzialność za siebie nawzajem.
Do kogo jest skierowany projekt?
Naszą grupą docelową są nauczyciele i nauczycielki przedmiotów humanistycznych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przyjmujemy także osoby uczące innych przedmiotów, a także pedagogów i pedagożki oraz psychologów i psycholożki.
Szczególnie zapraszamy min. 2 osoby aplikujące z jednej szkoły/instytucji oraz rekomendowane przez absolwentki/ów jednej z piętnastu (!!!) zakończonych już edycji Akademii.
Nasi absolwenci i absolwentki to prawie 300 zaangażowanych w edukację osób, a chcemy żeby było nas jeszcze więcej!
Czego się można nauczyć?
Akademia jest oparta na autorskim Modelu Edukacji Włączającej 4W (wspólnota, widoczność, włączanie i wzmacnianie), który pomaga budować wspólnotę bezpieczną i wolną od dyskryminacji czy przemocy.
Akademia rozpoczyna się zjazdem stacjonarnym w Oświęcimiu, w siedzibie Muzeum Żydowskiego. Zjazd obejmuje poznanie żydowskiej historii Oświęcimia, wizytę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau a także wprowadzenie do modelu 4W, na którym będziemy pracowali przez kolejne pięć tygodni w formie online.
Program kursu jest podzielony na wątki dydaktyczne (wykorzystanie tekstów literackich), metodyczne (metody aktywizujące) oraz wychowawcze (wzmacnianie relacji).
Jak wygląda kurs?
Kurs będzie realizowany w formie hybrydowej:
– zjazd weekendowy inaugurujący w Oświęcimiu
– pięć i pół tygodnia pracy indywidualnej i grupowej na platformie kursowej
– dwa spotkania online na żywo w trakcie kursu
– absolwenci i absolwentki mogą skorzystać także z różnych form doskonalenia w postacii szkoleń, webinarów oraz zjazdów absolwenckich w różnych miejscach Polski
Co muszę zrobić aby ukończyć Akademię?
– wziąć pełny udział w zjeździe inaugurującym w Oświęcimiu
– zrealizować min. ¾ zadań w kursie na platformie online
– wziąć udział w co najmniej 1 z 2 spotkań online
Kiedy to się będzie działo?
Pierwsza edycja kursu rusza w marcu 2024 r., druga końcem czerwca 2024 r.
Jak zapisać się na kurs?
Rekrutacja do pierwszej edycji jest otwarta!
Edycja 1: 28.02 – 14.04.2024 r., w tym zjazd w Oświęcimiu: 02-03.03.2024 r.
Termin rekrutacji: 31 stycznia br.
Ogłoszenie wyników: 5 lutego br.
Jakie są koszty?
Udział w zajęciach Akademii jest bezpłatny. Uczestnicy/czki pokrywają koszty dojazdu na zjazd inaugurujący w Oświęcimiu. Organizator zapewnia wyżywienie i noclegi w pokojach dwuosobowych.
Pytania?
Koordynatorka projektu: Karolina Turza, turza@ajcf.pl
Chcesz się dowiedzieć więcej?
-> Obejrzyj ten klip Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej
-> Sprawdź wersję mini Akademii
-> Dołącz do społeczności Akademii na FB
Projekt Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej 2023/2024 jest realizowany z dotacji programu ”Obywatele, równość, prawa i wartości” (CERV), we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.