Wyjątkowa rzeźba Agaty Agatowskiej w naszym ogrodzie
28 maja 2026
Z dumą informujemy, że nasza Fundacja została beneficjentem prestiżowego programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pt. “Rzeźba w przestrzeni publicznej – 2026”. Środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasza aplikacja zyskała uznanie ekspertów, zdobywając drugą najwyższą punktację wśród aż 163 innych wniosków, dzięki czemu będziemy mogli zakupić odlew rzeźby pt. ”Ice Cream” – pochodzącej z Oświęcimia – Agaty Agatowskiej.
Po kilku latach nieobecności rzeźba tym razem na stałe powróci na zielone patio między Muzeum Żydowskim a Café Bergson. Dzieło łączy w sobie motywy przemiany, ulotności i dialogu z przeszłością, co idealnie odzwierciedla misję naszej Fundacji – edukację antydyskryminacyjną, która zmienia postawy oraz buduje empatię i otwartość. Dzięki baśniowej, futurystycznej formie rzeźba symbolizuje transformację społeczną, wpisując się w działania naszej instytucji.
Dzieło artystki będzie dostępne dla każdego, łącząc tragiczną historię miejsca z nowoczesną tożsamością i polską sztuką współczesną. Projekt ten nie tylko wzbogaci przestrzeń publiczną naszego miasta, ale będzie również dostępny bezpłatnie dla mieszkańców oraz dziesiątek tysięcy turystów odwiedzających Oświęcim i nasze Muzeum.
