Opowieści o żydowskich pisarkach i ich świeckich tożsamościach. Spotkanie online.
5 listopada 2024 (wtorek) 19:00-21:00
Wydarzenie ONLINE będzie transmitowane na profilach FB: Oshpitzin oraz Café Bergson.
Wykład będzie poświęcony powojennej tożsamości żydowskiej na przykładzie trzech wybitnych pisarek: Chawy Rosenfarb, Zenii Marnickowskiej Larsson oraz Ireny Klepfisz.
Każda z nich, choć urodzona w Polsce, zyskała sławę jako pisarka poza granicami kraju, tworząc w różnych językach i kulturach – Rosenfarb w Kanadzie w języku jidysz, Larsson w Szwecji po szwedzku, a Klepfisz w Stanach Zjednoczonych po angielsku.
Mimo różnorodnych kontekstów, łączyło je jedno zasadnicze pytanie: co to znaczy być świecką Żydówką po doświadczeniu Zagłady?
Rozmowa dotknie kwestii tożsamości, pamięci, języka oraz poszukiwania nowego miejsca w świecie po wojnie, a także różnic i podobieństw w ich twórczości, które odzwierciedlają specyficzne wyzwania stojące przed Żydówkami w powojennym świecie.
Urszula (Ula) Chowaniec to literaturoznawczyni i kulturoznawczyni specjalizująca się w literaturze i historii kobiet. Mieszka w Sztokholmie, gdzie prowadzi wykłady z zakresu kobiecej literatury żydowskiej na Paideia Folkhögskola, w Europejskim Instytucie Badań Żydowskich oraz na Uniwersytecie w Lund, gdzie wykłada kulturę polską.
W Polsce na stanowisku profesorki na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego wykłada literaturę popularną, adaptacje filmowe i język w mediach.
Jest autorką monografii ”W poszukiwaniu Kobiety: O wczesnych powieściach Ireny Krzywickiej” (WUJ 2007) i ”Melancholic Migrating Bodies in Contemporary Polish Women’s Writing” (Cambridge Scholar Publishing, 2015).
Spotkanie jest organizowane pod patronatem Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Dziękujemy za wsparcie Konsulatowi Generalnemu USA w Krakowie.