Kontynuacja projektu Bunkier Pamięci na cmentarzu

Muzeum Żydowskie Oszpicin w Oświęcimiu kontynuuje prace upamiętniające dawną społeczność żydowską miasta na zabytkowym cmentarzu, który dziś pozostaje jednym jej z nielicznych śladów w mieście. Na terenie nekropolii znalezione zostały fragmenty macew zniszczonych przez Niemców podczas Zagłady w związku z budową drogi prowadzącej do fabryki Buna Werke koncernu IG Farbenindustrie. Nowatorskim elementem projektu jest umieszczenie odrestaurowanych nagrobków na ścianach wybudowanego przez nazistów na cmentarzu betonowego bunkra, który w ten sposób stał się fundamentem dla upamiętnienia wymordowanych Żydów z Oświęcimia.
Od 2000 roku Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu opiekuje się zabytkowym cmentarzem należącym do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Dziś cmentarz jest miejscem, które edukuje o wielokulturowym dziedzictwie miasta. Oprócz zachowanych ok. 1000 zabytkowych nagrobków lub ich fragmentów, znajdują się tu także pozostałości po tragicznym okresie II wojny światowej, w tym bunkry wykonane przez Niemców. Jeden z nich zyskał nową funkcję w ramach projektu „Bunkier Pamięci”, który rozpoczął się w 2023 roku dzięki wsparciu Miasta Oświęcim, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz licznych prywatnych darczyńców.
W 2024 roku kontynuujemy naszą pracę, umieszczając 20 nagrobków lub ich fragmentów, które dotąd nie miały swojego miejsca, w specjalnie przygotowanych betonowych cokołach. Projekt wspierają potomkowie żydowskich mieszkańców Oświęcimia z całego świata: Sam Rosenberg (Australia), Shalom Lahat & Rivka Yogev (Izrael), Barbara Posner (Szwecja), Adam Ringer (Polska/Szwecja), David Singer (USA) oraz Harry & Yvonne Turner (Szwecja). Do grona darczyńców dołączyli również Dawid Goldman, Fundacja Macewa oraz lokalna firma Susuł i Strama.
W prace zaangażowani są także wolontariusze z Austrii, Niemiec, Ukrainy oraz USA, którzy pomagają w realizacji tej ważnej inicjatywy. Projekt „Bunkier Pamięci” nie tylko upamiętnia żydowskich mieszkańców Oświęcimia, ale także edukuje o historii i kulturze lokalnej społeczności żydowskiej. Wsparcie darczyńców oraz zaangażowanie wolontariuszy sprawia, że Bunkier staje się symbolem pamięci i edukacji o tragicznych losach miasta.
Zapraszamy do wsparcia tego wyjątkowego upamiętnienia przekazując datek online
Dziękujemy!
